Wodospad Wiktorii


Strona główna -> Zimbabwe -> Wodospad Wiktorii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Wodospady Wiktorii należą do najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych na ziemi, a nawet zostały uznane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Wodospady zostały też wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Wodospad Wiktorii tworzy się kiedy rzeka wpada do uskoku.

Lokalizacja

Na granicy pomiędzy Zimbabwe i Zambią płynie niepokorna rzeka Zambezi, stanowiąca naturalną granicę pomiędzy tymi dwoma krajami. Na Zambezi znajduje się właśnie Wodospad Wiktorii. Nie jest on jednolity i nawet często używa się jego nazwy w liczbie mnogiej, ponieważ składa się on z trzech oddzielnych części, określanych, jako Główna, Wschodnia i Tęczowa. Spadek wody następuje w wyniku dopływu szeroko rozlanej rzeki do uskoku, a właściwie rodzaju wąwozu, który ma 111 metrów głębokości. Szerokość samego wodospadu to aż 1,7 kilometra. W porze deszczowej, kiedy korytem rzeki płynie szczytowa ilość wody z wodospadu spada około 9 mln litrów wody na sekundę. Woda wpada do rozpadliny, która powstała około 150 mln lat temu w wyniku ruchów tektonicznych ziemi.

Uroki

Wodospad Wiktorii należy do najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych. Obserwując go z samolotu można zobaczyć szeroko rozlewającą się rzekę, leniwie płynącą po płaskowyżu, znikającą nagle w rozpadlisku. Pierwsze sygnały o zbliżającym się uskoku można zobaczyć już na 50 km wcześniej. W powietrzu unosi się wilgotna mgła, która gęstnieje z każdym kilometrem, aby spowijać zwartą chmurą sam obszar wodospadu. Woda spada z ogromnej wysokości z wielkim hukiem i te dwa zjawiska sprawiają, że miejscowa ludność określa go jako Mosi-oa-Tunja. W wolnym tłumaczeniu oznacza to chmurę, która grzmi. Naprzeciwko skalnego urwiska, gdzie woda spada w dół, w odległości zaledwie 75 m wyrasta inny klif. Między nimi znajduje się wąski wąwóz, na którego dnie woda tworzy kipiel, zwaną Gotującym się Kotłem. W dalszym biegu rzeki, na przestrzeni 72 km, znajdują się liczne przełomy. Mgła góruje ponad 300 m nad wodospadem i jest widoczna z odległości 60 km. Najbardziej niezwykłym zjawiskiem jest tęcza widzialna nocą przy świetle Księżyca.

Turystyka

Ponad wodospadem, pod kątem 90 stopni do niego jest most kolejowy i samochodowy wybudowany w 1905 roku jako część projektu "Kapsztad do Kair Linia Kolejowa" zainicjowany przez Cecil Rhodes. Najlepszym punktem do oglądania wodospadu jest "Knife Edge", most wybudowany w 1969 roku. Można z niego widzieć Eastern Cataract i Rainbow Falls. Wodospad najlepiej odwiedzać w okresie od maja do czerwca, kiedy Zambezi ma wysoki poziom wody. Natomiast pomiędzy wrześniem i grudniem, chociaż nie można podziwiać pełnej mocy Wodospadu Wiktorii, to na turystów czeka inna atrakcja. Przez płytką rzekę można po wystających kamieniach przejść pieszo na wyspę Livingstone na skraju wodospadu po stronie Zambijskiej.

Dwie strony medalu

Wodospad można podziwiać zarówno od strony Zambii jak i Zimbabwe, ale najlepiej jest poświęcić na to więcej czasu i pieniędzy, żeby zobaczyć go z obu stron. Najlepszym rozwiązaniem jest piesze pokonanie mostu, na którym znajdują się przejścia graniczne. Od strony Zimbabwe idąc wyznaczoną barierkami trasą można podziwiać główny wodospad, ale też atrakcję dodatkową, jaką jest las deszczowy na sąsiednim wzgórzu z ogromnymi drzewami hebanowymi. Po tej stronie jest także pomnik Livingstone oraz Danger point, punkt widokowy najbliższy granicy z Zambią. Z kolei od strony Zambii czeka na turystów niezapomniany widok Boiling Pot, kotła, który do złudzenia przypomina wielką wannę, z której ktoś wyciągnął korek. Woda wiruje tu i pieni się tworząc niepowstrzymany żywioł. Tu można też zobaczyć skoczków na banji, albo zejść ponad 600 metrów w dół do podnóża wodospadu po specjalnych schodach. Stąd też na moście Knife Edge można zobaczyć Wodospad Wiktorii w całej okazałości.



Zimbabwe - miasta



Zimbabwe - co warto wiedzieć




Wodospad Wiktorii - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies